Informacje dla nowych użytkowników sieci
Co potrzebuję, aby korzystać z internetu w akademiku?
Komputera, wyposażonego w typową kartę sieciową Fast Ethernet 100/10 lub Gigabit Ethernet 1000/100/10, ze złączem RJ45. To standardowe wyposażenie większości komputerów, za wyjątkiem części netbooków i mniejszych urządzeń. Do tego kilka metrów kabla sieciowego zakończonego wtyczkami RJ45. Prawie wszystkie akademiki mają po 1 gniazdko na mieszkańca (Alfa mniej).
Jak wygląda rejestracja?
Komputery podłączone do sieci w akademiku muszą pobierać adresy IP automatycznie, z wykorzystaniem protokołu DHCP. Jest to domyślna konfiguracja wszystkich systemów operacyjnych, zmiana będzie więc jedynie wtedy potrzebna, gdy w innej sieci adresy były ustawiane ręcznie. Nowy komputer podłączony do sieci uzyskuje tymczasowy adres IP, a próba wejścia na dowolną stronę zakończy się przekierowaniem na stronę rejestracji. Należy wypełnić formularz w Panelu Użytkownika i zapoznać się ze znajdującymi się tam informacjami. Rejestracja jest automatyczna, nie ma potrzeby wypełniania papierowych dokumentów i czekania na administratora.
Czego w naszej sieci robić nie wolno?
W sieci akademika zabronione jest korzystanie z oprogramowania p2p (Bittorrent). Do sieci nie wolno podłączać żadnych routerów bez wyraźnej zgody administratora - można zwykłe switche, gdy jest konieczność podłączenia większej liczby komputerów. Próby podszywania się pod innych użytkowników i zakłócania pracy sieci skutkowały będą odłączeniem od sieci. Zalecamy również dbanie o ochronę antywirusową swojego systemu - komputery wykazujące sieciową aktywność wirusów są odcinane. Dokładny taryfikator banowy dostępny jest po zalogowaniu.
Czy dostępna jest sieć bezprzewodowa?
We wszystkich akademikach zainstalowane są accesspointy pozwalające na bezprzewodowy dostęp do internetu. Preferowane ze względu na szybkość i niezawodność jest jednak podłączanie się przewodowo. W części DS wifi pokrywa cały akademik, w pozostałych najczęściej parter oraz sale do nauki. Dostęp bezprzewodowy jest ciągle rozbudowywany.
Z jakich innych udogodnień mogę korzystać jako mieszkaniec?
We wszystkich akademikach funkcjonuje elektroniczny system rezerwacji obiektów. Rezerwacji podlegają głównie pralnie, bilard, siłownie. Po zakwaterowaniu można zgłosić usterki, sprawdzić saldo konta, zapoznać się ze składem RM. Po zmianie akademika nie jest potrzebna ponowna rejestracja. Panel Użytkownika MS AGH pozwala też na zgłaszanie usterek, rezerwację pokoi, przeprowadzanie kampanii informacyjnych w przeglądarkach, zarządzanie aktualnościami. Z panelu korzysta tygodniowo średnio 5000 osób, a w sieci zarejestrowane jest kilkanaście tysięcy komputerów podłączonych do 20 routerów, ponad 300 switchy i prawie 300 accesspointow wifi.
Jakie warunki panują w sieci?
Ruch internetowy limitowany jest objętościowo, a nie przepustowościowo. To powoduje, że internet działa z maksymalną możliwą prędkością bez sztucznych ograniczeń, o ile wykorzystywany jest z umiarem.